• English
  • Español
  • Usługa Cena
  • Badanie TK w zależności od zakresu 200 - 400 zł

Tomografia

Tomografia stomatologiczna (zębów), RTG 3D, tomografia wiązki stożkowej, CBCT – to wszystko nazwy najbardziej zaawansowanego badania diagnostycznego dostępnego obecnie w stomatologii. 

 

Czym jest tomografia?

Tomografia stomatologiczna (zębów) to badanie pozwalające na wykonanie modelu 3D szczęki, żuchwy, zębów oraz zatok. W przeciwieństwie do klasycznego badania rentgenowskiego, gdzie jesteśmy w stanie ocenić wymiar pionowy i poziomy (wysokość i szerokość), CBCT umożliwia lekarzowi dodatkowo ocenę głębokości. Dzięki temu możliwe jest postawienie trafniejszej diagnozy, co w wielu wypadkach przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań i szybsze leczenie. 

 

W czym pomaga nam tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa zębów przydatna jest w każdej dziedzinie stomatologii. Korzystając z niej możemy wykryć i zmierzyć ubytki próchnicowe trudne do wykrycia w inny sposób, zdiagnozować kieszenie dziąsłowe lub ewentualne nieszczelności przy wykonanych pracach protetycznych. Jednak najwięcej korzyści przynosi ona podczas leczenia kanałowego. Dzięki niej lekarz jest w stanie wykryć obecność dodatkowych kanałów, przygotować się na nietypową anatomię korzeni (często spotykane “zakręcone kanały”) lub znaleźć przyczynę niedrożności kanałów. W połączeniu z zastosowaniem mikroskopu zabiegowego, w który wyposażony jest każdy z naszych gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu, szanse na powodzenia nawet bardzo skomplikowanego leczenia kanałowego (a tym samym szanse na “uratowanie” zęba) zwiększają się w znacznym stopniu.  

Tomografia potrafi być też bardzo pomocna przy usuwaniu zębów zatrzymanych. Trójwymiarowy model zęba, który w całości pozostaje pokryty kością pozwala chirurgowi na dokładne zaplanowanie ekstrakcji i zmniejsza ryzyko powikłań. To samo dotyczy zębów zatrzymanych, które chcemy wprowadzić do jamy ustnej za pomocą aparatu ortodontycznego, na przykład górnych “trójek”. Dzięki zastosowaniu tomografii wiemy dokładnie jak są one położone i możemy lepiej wszystko zaplanować, co w praktyce przekłada się na szybsze leczenie ortodontyczne.

Kolejną dziedziną stomatologii, gdzie zastosowanie tomografii 3D przynosi nieocenione korzyści jest implantologia. W chwili obecnej wykonywanie tomografii przed zabiegiem implantacji jest standardem. Pozwala ono dobrać odpowiedni typ i rozmiar implantu, ocenić ewentualną konieczność wykonania dodatkowych zabiegów przed implantacją, a także wykonać dokładną symulację wszczepienia implantu aby dobrać dla niego wszelkie niezbędne parametry. Przekłada się to na większą przewidywalność oraz bezpieczeństwo zabiegu. 

Nieodzowną pomocą dla Pacjenta jest też możliwość dokładnego zapoznania się obrazu 3D własnych kości i zębów. Dzięki wykonanemu wirtualnemu modelowi Pacjenci sami mogą zobaczyć rozległość stanu zapalnego, policzyć kanały w korzeniach zęba, albo pod dowolnym kątem obejrzeć “leżącą” dolną ósemkę, której nie widać jeszcze wcale w jamie ustnej. 

Badanie tomografii stomatologicznej w zależności od zakresu może zastąpić wszystkie badania rentgenowskie stosowane obecnie w stomatologii. Między innymi:

  • zdjęcie panoramiczne,
  • zdjęcie cefalometryczne,
  • zdjęcie przylegające,
  • zdjęcie skrzydłowo – zgryzowe,
  • zdjęcie tylno – przednie czaszki,
  • zdjęcie zgryzowe,
  • zdjęcie stawów skroniowo – żuchwowych. 

Ponadto wszystkie te zdjęcie można również wykonać w Centrum Stomatologicznym DENS. Szczegóły w dziale Diagnostyka.

 

Jak wykonujemy tomografię stomatologiczną w Centrum Stomatologicznym DENS?

W gabinecie stomatologicznym przy wrocławskim Rynku dysponujemy tomografem komputerowym Vatech Pax i3D Green. Jest to najwyższej klasy urządzenie umożliwiające wykonanie wszystkich typów tomografii przy zastosowaniu bardzo niewielkiej dawki promieniowania. Urządzenie jest w stanie uzyskać obraz z dokładnością do 0,1mm, co jest wystarczające do odnalezienia najwęższego nawet kanału. 

Samo badanie trwa najczęściej około 5,9 sekundy (w chwili obecnej jest to najkrótszy okres wykonania badania wśród urządzeń dostępnych na rynku), a biorąc pod uwagę również czynności administracyjne oraz prawidłowe zabezpieczenie i ustawienie Pacjentów około 10-15 minut.  

W naszym gabinecie dentystycznym w centrum (ul. Łaciarska) badania nagrywane są dla Pacjentów na płytę CD lub wysyłane na adres e-mail według życzenia. 

Prosimy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem wykonać takie badanie można jedynie na prośbę (skierowanie) lekarza stomatologa. Jeśli nie posiadacie Państwo skierowania, zapraszamy na wizytę konsultacyjną w Centrum Stomatologicznym DENS. Lekarz oceni wskazania oraz w razie potrzeby wystawi niezbędne skierowanie na badanie. 

 

Czy tomografia zębów jest bezpieczna?

Badanie typu stomatologicznej tomografii komputerowej wiąże się z pewną dawką promieniowania rentgenowskiego. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że ilość promieniowania stosowana w tomografie Vatech Pax i3D Green jest dla organizmu prawie niezauważalna. Dawka związana z najczęściej stosowanym badaniem tomograficznym porównywalna jest z dawką, stosowaną przy wykonaniu zdjęcia panoramicznego (którego wykonanie według standardów zalecane jest co 2 lata) i jest od 125 do nawet 333 razy mniejsza, niż stosowana w tomografach szpitalnych.

Tomografia
5 (100%) 2 votes
Zadzwoń teraz