• English
  • Español

PROFILAKTYKA PRÓCHNICY U DZIECI

Happy family with toothbrushes, isolated on white

W dzisiejszych czasach niezwykle modne stało się ekologiczne życie. Ekologiczne warzywa, ekologiczne owoce. Moda dotyka szczególnie matki, które dbając o zdrowie swoich dzieci bardzo często starają się wykluczyć z diety jakąkolwiek chemię, często rezygnując z używania past do zębów lub rezygnując z tych zawierających fluor.

Czy jest to właściwe postępowanie? Czy przynosi więcej szkód, czy pożytku?

Najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dotyczące profilaktyki fluorkowej wśród dzieci i młodzieży jednoznacznie mówią o tym, że fluor jest jedynym pierwiastkiem mającym działanie przeciwpróchnicowe.

Fluor jest istotny od pierwszych chwil życia dziecka, to dzięki niemu możliwe jest prawidłowe formowanie szkliwa, a także jego dojrzewanie. Mowa tu o fluorze endogennym, czyli takim,który jest dostarczany do organizmu za pomocą chociażby wody pitnej, czy pożywienia. Udowodniono, że zęby tuż po wyrżnięciu nie są dostatecznie zmineralizowane i wysycone fluorem, a co za tym idzie bardziej podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Należy pamiętać, że w mleku, zarówno mleku matki, jak i mleku modyfikowanym występują cukry, które są najlepszą pożywką dla bakterii powodujących próchnicę, stąd bardzo często obserwowana tak zwana „próchnica butelkowa” atakująca głównie zęby przednie.

Zapobiegać temu pomoże stosowanie domowej profilaktyki fluorkowej, mówiąc jaśniej – stosowanie past z florem. Oczywiście istotne jest stosowanie pasty odpowiednio dobranej do przedziału wiekowego dziecka. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca stosowanie past z florem od 6 miesiąca życia dziecka.

Jeżeli macie Państwo problem z wyborem odpowiedniej pasty dla swojej pociechy, macie jakiekolwiek pytania dotyczące sposobu szczotkowania zębów zapraszamy do kontaktu z nami! Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy dobrać odpowiednie środki do higieny jamy ustnej zarówno tym mniejszym, jak i większym pacjentom.

 

Magdalena Fryń
asystentka stomatologiczna

Ocena
Zadzwoń teraz