Zarejestruj wizytę

Stres podczas wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym?

W naszych gabinetach stosujemy kilka metod postępowania, które pozwalają ograniczyć iwyeliminować strach towarzyszący wizytom u lekarza dentysty. Należy podkreślić ogromną rolę, jaką odgrywają regularne wizyty kontrolne wraz z dziećmi. Wtedy uda nam się uniknąć bólu zęba i stresu z tym związanego. Staramy się ograniczać do minimum używanie słowa- „ból”, „nie będzie bolało”- co zmienia wyobrażenie dziecka odnośnie wizyty.

A co, gdy ból już się pojawi?

Próchnica zębów mlecznych to choroba bardzo podstępna, stąd zalecany termin kolejnego badania jamy ustnej dziecka powinien być skrupulatnie przestrzegany przez rodziców. Pamiętajmy, że pozornie mały ubytek w zębie mlecznym może powodować dolegliwości bólowe. Wtedy może być już konieczne leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcja (wyrwanie zęba mlecznego).

Jak zapobiec takiej sytuacji? Czy warto dbać o zęby mleczne skoro i tak wypadną?

Nawyki higieniczne, które zostaną wyuczone we wczesnym dzieciństwie zaprocentują na przyszłość. Odpowiedni czas (fizjologiczny) utraty zębów mlecznych jest niezbędny dla prawidłowo kształtującego się zgryzu „ Małego Pacjenta”. Pamiętajmy, że pielęgnację jamy ustnej dziecka powinno rozpocząć się w pierwszych miesiącach jego życia.

Początkowo czynność wykonujemy zwilżoną wodą kawałkiem gazy. Po wyrznięciu pierwszych zębów zaczynamy używać szczoteczki. Następnie wraz z wiekiem dziecka codzienną poranną i wieczorną czynność mycia zębów traktujmy jako najlepsza formę zabawy i wspólnie spędzonego czasu.