• English
  • Español

KAMIEŃ NAZĘBNY. CZY MOŻNA MU ZAPOBIEGAĆ?

Problem kamienia nazębnego dotyczy prawie każdego z nas. Kamień to nic innego jak  resztki pokarmowe (zwane płytką nazębną), które z biegiem czasu uległy mineralizacji i niemożliwe jest ich usunięcie za pomocą szczoteczki i pasty.

Zwlekanie z usunięciem kamienia nazębnego może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji – od nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, przez krwawiące i kurczące się dziąsła, aż do choroby przyzębia, zwanej dawniej paradontozą i utraty zębów.

Przyczyn pojawiania się kamienia nazębnego jest wiele i niestety prawie niemożliwe jest całkowite zapobieganie jego powstawaniu. Z czasem kamień osadza się nawet u osób bardzo dokładnie szczotkujących zęby. Częstość jego tworzenia się zależy w dużej mierze od genów. Jeżeli mamy skłonność do kamieni w nerkach czy w woreczku żółciowym, prawdopodobnie będziemy częściej odwiedzać stomatologa celem usunięcia kamienia nazębnego. Do czynników przyspieszających jego osadzanie się należą również stłoczone zęby (zwłaszcza dolne) oraz nieprawidłowo wykonane wypełnienia i protezy.

Nie ma możliwości pozbycia się kamienia nazębnego w domowym zaciszu, aby się  go usunąć trzeba umówić się do swojego stomatologa na tzw. skaling. Najczęściej zabieg jest przeprowadzany za pomocą ultradźwięków i wbrew temu co jest napisane na większości stron internetowych pierwszy zabieg może nie być przyjemny, choć zwykle trwa stosunkowo krótko. Każda następna wizyta trwa jeszcze krócej i wywołuje mniej nieprzyjemnych doznań, gdyż regularne usuwanie kamienia powoduje, że jest go znacznie mniej niż na pierwszej wizycie.

Kamień nazębny należy usuwać raz na rok, a osoby, u których szczególnie szybko się osadza powinny umawiać się na skaling raz na 6 miesięcy. Po usunięciu kamienia zęby powinny zostać wypolerowanie. Moi pacjenci bezpośrednio po zabiegu odczuwają znaczącą różnicę w gładkości i świeżości zębów. Usuwanie kamienia dobrze jest połączyć z piaskowaniem i fluoryzacją zębów na tej samej wizycie.

lek. dent. Paweł Kudzbalski

Ocena
Zadzwoń teraz